Мартиник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мартиник (француски: Martinique) е француска прекуморска островска територија во источниот дел на Карипско Море, околу 450 км североисточно од брегот на Јужна Америка. Припаѓа на групата Приветрени Острови.