Антили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Антилите.
Лос Рокес како дел од Антилите

Антили (анг. Antilles, фр. Antilles, шп. Antillas, хол. Antillen) е голема група на острови помеѓу Атлантски Океан, Мексикански Залив и Карипско Море. Антилите се делат на две групи: Големи Антили (Куба, Јамајка, Хиспаниола, Порторико) и југоисточно од нив, Мали Антили. Големите и Малите Антили заедно со Бахамите го сочинуваат Карипскиот Архипелаг. Географски, Антилите се дел од американскиот континент. Геолошки, Големите Антили се дел од американскиот континентален бедем, додека пак Малите Антили се острови од вулканско и корално потекло.

Големи Антили[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Големи Антили.

Мали Антили[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Мали Антили.

Поврзано[уреди | уреди извор]