Прејди на содржината

Свети Евстахиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот видете ја страницата за појаснување.
Свети Евстахиј
Sint Eustatius
Знаме Грб
Местоположба на Свети Евстахиј
Местоположба на Свети Евстахиј
Местоположба на Свети Евстахиј
Главен градОрањестад
17°29′N 62°59′W / 17.483° СГШ; 62.983° ЗГД / 17.483; -62.983
Најголем град Орањестад
Службен јазик холандски
Признаени регионални јазици англиски[1]
Уредување
 •  Гувернер Џералд Беркел
уставна монархија дел од Кралство Холандија 
Површина
 •  Вкупна 21 км2 
Население
 •  Попис 2006 3100 
 •  Густина 147.6 жит/км2 
Валута Американски долар (USD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Повик. бр. 599

Свети Евстахиј (холандски: Sint Eustatius) или Свети Евстатиј или Статија[2] — остров во Карипското Море и јавно тело на Карипска Холандија.[3] Островот се наоѓа во Западните Инди, јужно од Девствените Острови, северозападно од Свети Кристофер и Невис и југоисточно од Саба. Главен град на Свети Евстахиј е Орањестад.

Островот има површина од 21 км2 со население од 2.292 жители. Службен јазик на островот е холандскиот, а признаени се и папијаменто и англискиот. До 10 октомври 2010 г. островот бил дел од Холандските Антили, но со распадот на истите островот го добил новиот статус на јавно тело, што е нешто како специјална општина во рамките на Кралството.

Наречен е во чест на римскиот маченик Св. Евстатиј Плакида (I-II век).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. English can be used in relations with the government
    „Invoeringswet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba“ (холандски). wetten.nl. Посетено на 2011-01-01.
  2. Tuchman, Barbara W. The First Salute: A View of the American Revolution New York:Ballantine Books, 1988.
  3. (холандски) „Wet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba
    (Law on the public bodies of Bonaire, Saint Eustatius and Saba)“
    . Dutch Government. Посетено на 14 October 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]