Британски Девствени Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Британски Девствени Острови
British Virgin Islands

Знаме Грб
Гесло"Vigilate"  (Латински)
"Vigilant"
ХимнаБоже, чувај ја Кралицата (God Save the Queen)"
Главен градРоуд Таун
18°25.883′N 64°37.383′W / 18.431383° СГШ; 64.623050° ЗГД / 18.431383; -64.623050
Службен јазик англиски
Народности  83.36% Афро-карипци, 7.28% Белци (повеќето Англичани и Португалци), 5.38% повеќерасни (повеќето Порториканци), 3.14% Источни Индијци, 0.84% Други
Демоним Девствен островјанец
Уредување Британски Прекуморски Територии
 •  Водач на држава Елизабета II
 •  Гувернер Вилијам Бојд Меклери
 •  Заменик Гувернер Вивијан Инез Арчибалд
 •  Премиер Ралф Т. О'Нил
Британски Прекуморски Територии
 •  Раздвоено 1960 
 •  Автономна територија 1967 
Површина
 •  Вкупна 153 км2 (216-та)
 •  Вода (%) 1.6
Население
 •  Попис 2005 27,000[1] (212-та)
 •  Густина 260 жит/км2 (68-ма)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $853.4 милиони[2] 
 •  По жител $43,366 
Валута долар (САД) (американски долар)
Часовен појас AST (UTC-4)
 •  (ЛСВ) не важи (UTC-4)
НДД .vg
Повик. бр. +1-284

Британски Девствени Острови или БДО (англиски: British Virgin Islands, BVI) — островска група во Малите Антили, во Карипско Море, источно од Порторико. Претставува дел од Британските прекуморски територии. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со Американските Девствени Острови го сочинуваат поширокиот архипелаг Девствени Острови.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]