Бахо Нуево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бахо Нуево или познати како Петрелски Острови (шпански: Bajo Nuevo, Islas Petrel) е мал, ненаселен гребен со мали островчиња, покриен со трева, долг 26, широк 9 км и се наоѓа во западниот дел на Карипско Море. Има еден светилник на островот Лоу Кеј, а најблиско копно е гребенот Сераниља, на 110 км западно.

Гребенот најпрво беше забележан на холандските карти во 1634, но името му беше дадено дури во 1654 година. Бахо Нуево беше повторно откриен од англискиот пират Џон Гловер во 1660. Иако гребенот моментално е контролиран од Колумбија, тој е предмет на политички спор околу суверенитетот помеѓу Јамајка, Никарагва и САД.


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров