Ајова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајова
State of Iowa
Знаме на Ајова Печат на Ајова
Знаме Печат
Прекар(и): The Tall Corn State, The Hawkeye State
Гесло: Our liberties we prize and our rights
we will maintain
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA IA.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Де Мојн
Најголем град Де Мојн
Површина  26. место
 - Вкупно 145 743 км²
 - Широчина 500 км
 - Должина 320 км
 - % вода 0,71
 - Гео. ширина 40° 23′ N до 43° 30′ N
 - Гео. должина 90° 8′ W до 96° 38′ W
Население  30. место
 - Вкупно 2 926 324
 - Густина 20,22/км² (33. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хокај Поинт[1]
509 м
 - Најниска точка Река Мисисипи[1] кај Кеокук
146 м
Влез во сојузот  28 декември, 1846 (29)
Гувернер Чет Калвер (Д)
Сенатори Чак Гресли (Р)
Том Харкин (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/DST-5
Кратенки IA US-IA
Портал www.iowa.gov

Ајова е сојузна држава во состав на САД. Се наоѓа во централниот северен дел на земјата. Главен град е Де Мојн.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 42° СГШ 93° ЗГД