Сераниља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сераниља (шпански: Banco Serranilla) — подводен гребен со мали ненаселени островчиња во западниот дел на Карипско Море. Се наоѓа на 350 км североисточно од Никарагва и 280 км југозападно од Јамајка. Најблиско копно е гребенот Бахо Нуево на 110 км источно. Првично е прикажан на шпанските карти во 1510 година и моментално е окупиран од страна на Колумбија. Предмет е на политички спор околу суверенитетот помеѓу Хондурас, Никарагва и САД. Долг е 40, а широк 32 км покривајќи површина од 1.200 км2.Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров