Арканзас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арканзас
State of Arkansas
Знаме на Арканзас Печат на Арканзас
Знаме Печат
Прекар(и): The Natural State (Природната држава) (сегашен),
The Land of Opportunity
(Земја на можностите) (поранешен)
Гесло: Regnat populus (Народот владее)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA AR.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Литл Рок
Најголем град Литл Рок
Површина  29. место
 - Вкупно 137 002 км²
 - Широчина 385 км
 - Должина 420 км
 - % вода 2,09
 - Гео. ширина 33° 00′ N до 36° 30′ N
 - Гео. должина 89° 39′ W до 94° 37′ W
Население  32. место
 - Вкупно 2 673 400
 - Густина 19,82/км² (34. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Магазин[1]
840 м
 - Најниска точка Уачита[1]
17 м
Влез во сојузот  15 јуни, 1836 (25)
Гувернер Мајк Биби (Д)
Сенатори Бленч Линколн (Д)
Марк Прајор (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/Летно време-5
Кратенки AR Ark. US-AR
Портал www.arkansas.gov

Арканзас е сојузна држава од САД. Се наоѓа во југоисточниот дел од земјата. На север граничи со Мисури, на запад со Оклахома, на југ со Луизијана и на исток со Тенеси и Мисисипи. Главен град е Литл Рок. Релјефот е претежно низински, а најголеми планински возвишенија се Вошито и Бостон.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 34.8° СГШ 92.2° ЗГД