Канзас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канзас
State of Kansas
Знаме на Канзас Печат на Канзас
Знаме Печат
Прекар(и): The Sunflower State
Гесло: Ad astra per aspera
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA KS.svg
За сликава
Службен јазик Англиски[1]
Главен град Топика
Најголем град Вичита
Површина  15. место
 - Вкупно 213 096 км²
 - Широчина 340 км
 - Должина 645 км
 - % вода 0,56
 - Гео. ширина 37° N до 40° N
 - Гео. должина 94° 35′ W до 102° 3′ W
Население  33. место
 - Вкупно 2 688 418
 - Густина 12,7/км² (40. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Санфлауер[2]
1 232 м
 - Најниска точка Река Вердигрис[2]
207 м
Влез во сојузот  29 јануари, 1861 (34)
Гувернер Сем Браунбек (Д)
Сенатори Џери Моран (Р)
Пет Робертс (Р)
Делегација на конгресот
Часовни појаси  
 - повеќето од државата Централна: UTC-6/-5
 - 4 западни окрузи Планинска: UTC-7/-6
Кратенки KS US-KS
Портал www.kansas.gov

Канзас (англиски: Kansas) е сојузна држава од САД. Главен град е Топика, а најголем град е Вичита.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Bill makes English official language“, Associated Press, 12 мај, 2007. House Bill No. 2140 was signed into law on 11 мај, the law begins July 1.
  2. 2,0 2,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. http://erg.usgs.gov/isb/pubs/booklets/elvadist/elvadist.html#Highest. посет. 2006 г. 


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 38.5° СГШ 98° ЗГД