Хаваи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хаваите)
Сојузна држава Хаваи
Mokuʻāina o Hawaiʻi
Знаме на Хаваи Државен амблем на Хаваи
Знаме Грб
Прекар: Државата на Алоха (офиц.), Рај, Островите на Алоха
Гесло: Ua Mau ke Ea o ka ʻĀina i ka Pono
(„Животот на земјата векува со праведност“)
Химна: Hawaiʻi Ponoʻī
(„Чедата на Хаваи“)
Хаваи на картата на САД
Хаваи на картата на САД
Службен јазиканглиски, хавајски
ДемонимХавајци
Главен град
(и најголем)
Хонолулу
Најголема метрообластОаху
Вкупна43-та. место
 • Вкупна28.311 км2
 • Ширина- км
 • Должина2.450 км
 • % вода41.2
 • ГД18° 55′ СГШ - 28° 27′ СГШ
 • ГШ154° 48′ ЗГД - 178° 22′ ЗГД
Население40-та. место
 • Вкупно1.392.313 (2012)[1]
 • Густина82,6/км2
13-та. место
 • Среден доход по домаќинство$63.746 (5-та)
Надм. вис.
 • Највисока точкаМауна Кеја[2][3][4]
(4205,0 м)
 • Средна вис.920 м
 • Најниска точкаТихи Океан[3] морско ниво
Пред државностаТериторија Хаваи
Прием во сојузот21 август 1959 (50-та)
ГувернерНил Ејберкамби
Заменик-гувернерШан Цуцуи
ЗаконодавствоЗаконодавство
 • Горен домСенат
 • Долен домПретставнички дом
СенаториБрајан Шац
Мејзи Хироно
Пратеници1: Колин Ханабуса
2: Тулси Габард
Час. појасхавајски: UTC−10
(нема летно)
ISO 3166US-HI
КратенкиHI
Порталhawaii.gov

Хаваите (хавајски: Hawaiʻi) се сојузна држава од САД. Тоа се група на острови кои се наоѓаат во Тихиот Океан. Главен град е Хонолулу.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура во Хаваи[уреди | уреди извор]

Музика во Хаваи[уреди | уреди извор]

Спорт во Хаваи[уреди | уреди извор]

Хаваи како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзнно[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Годишни проценки за постојаното население во САД: регионите, сојузните држави и Порторико: 1 април 2010 - 1 јули 2011“ (CSV). Проценка на населението за 2011 г. Пописна служба на САД, Одделение за население. декември 2011. Посетено на 21 декември 2011. (англиски)
  2. "Самит на USGS во 1977 г.". Преглед на податоци, Геодетска служба на САД (NGS). http://www.ngs.noaa.gov/cgi-bin/ds_mark.prl?PidBox=TU2314. Retrieved 20 октомври 2011. 
  3. 3,0 3,1 „Надморски височини и растојанија во САД“. Геолошки топографски институт на САД. 2001. Архивирано од изворникот на 2011-10-15. Посетено на 21 октомври 2011.
  4. Врвот на Мауна Кеја е највисоката точка во Океанија, а самата планина е највисока во светот мерено од подножјето до врвот. Почнува од морското дно на длабочина од 5.998 м, што значи дека планината има вкупна височина од 10.205,3 м
  5. „HRT (пристапено на 5.11.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-11-14. Посетено на 2017-11-16.
  6. The Kinks – Face To Face (пристапено на 11.2.2023)