Луизијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Оваа статија е за сојузната држава на САД Луизијана. За територијата Луизијана наречена во чест на Луј XIV кликнете тука.

Луизијана
State of Louisiana
État de Louisiane
Знаме на Луизијана Печат на Луизијана
Знаме Печат
Прекар(и): Bayou State
Child of the Mississippi
Creole State
Pelican State
Sportsman's Paradise
Sugar State
Гесло: Union, justice, and confidence
Union, justice et confiance
Lunyon, justis et confyans
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA LA.svg
За сликава
Службен јазик Нема
de facto: англиски & француски
Говорени јазици Англиски 91,2%, француски 4,8%,
креолски, кажунски
Главен град Батон Руж
Најголем град Њу Орлеанс[1][2]
Површина  31. место
 - Вкупно 134 382 км²
 - Широчина 210 км
 - Должина 610 км
 - % вода 16
 - Гео. ширина 28° 56′ N до 33° 01′ N
 - Гео. должина 88° 49′ W до 94° 03′ W
Население  22. место
 - Вкупно 4 468 976
 - Густина 39,61/км² (22. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Дрискил[3]
163 м
 - Најниска точка Њу Орлеанс[3]
-2 м
Влез во сојузот  30 април, 1812 (18)
Гувернер Боби Џиндал (Р)
Сенатори Мери Ландриу (Д)
Дејвид Витер (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/-5
Кратенки LA US-LA
Портал www.louisiana.gov

Луизијана (англиски: Louisiana) е сојузна држава од САД која се наоѓа во јужниот дел од земјата. Има излез на Мексиканскиот Залив. Главен град е Батон Руж, а најголем е Њу Орлеанс.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Џарвисов Остров

Координати: 31° СГШ 92° ЗГД