Топика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топика
Topeka
Поглед на Топика
Поглед на Топика
Поглед на Топика
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Топика
  Topeka
Прекар Главниот град, Градот Т
Capitol City, T-Town
Основан 5 декември 1854
Поштенски број 66601-66612, 66614-66622, 66624-66626, 66628-66629, 66636-66637, 66642, 66647, 66652-66653, 66667, 66675, 66683, 66692, 66699
Повикувачки број 785
Официјална страница www.topeka.org
Управа
Земја САД
Градоначалник Бил Бантен
Географија
Површина 147,6 км²
Надморска височина 288 м
Население
Население 122.113 (2006)
Густина 841,8 ж/км²


Топика (англиски: Topeka) е главен град на сојузната американска држава Канзас. Според истражувањата од 2006 година, во градот живееле 122.113 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]