Масачусетс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масачусетс
Commonwealth of Massachusetts
Знаме на Масачусетс Печат на Масачусетс
Знаме Печат
Прекар(и): Bay State
Гесло: Ense petit placidam sub libertate quietem
(латински: Покрај мечот бара мир под слобода)
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA MA.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Бостон
Најголем град Бостон
Површина  44. место
 - Вкупно 27 336 км²
 - Широчина 295 км
 - Должина 182 км
 - % вода 25,7
 - Гео. ширина 41° 14′ N до 42° 53′ N
 - Гео. должина 69° 56′ W до 73° 30′ W
Население  14. место
 - Вкупно 6 349 097
2004: 6 416 506
 - Густина 312,7/км² (3. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Грејлок[1]
1 064 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  6 февруари, 1788 (6)
Гувернер Дивал Патрик (Д)
Сенатори Тед Кенеди (Д)
Џон Кери (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки MA Mass. US-MA
Портал www.mass.gov

Масачусетс (англиски: Massachusetts) е сојузна држава од САД. Сместена е во североисточниот дел. Главен и најголем град е Бостон.

Белешки[уреди | уреди извор]
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 42.3° СГШ 71.8° ЗГД