Мали оддалечени острови на САД

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали оддалечени острови на САД
United States Minor Outlying Islands
Знаме Грб
ГеслоIn God We Trust  (официјално)
(лат. „Веруваме во Бога“)
E Pluribus Unum  (традиционално)
(лат. „Од многуте, едно“)
ХимнаStar Spangled Banner
Местоположба на Мали оддалечени острови на САД
Главен граднема - под централна управа на Вашингтон
Најголем village островот Вејк
Службен јазик англиски
Демоним Американец, Островјанин
Уредување
 •  Претседател Барак Обама (Д)
 •  Управник нема
 •  Намесник нема
Површина
 •  Вкупна 34,2 км2 (190та)
 •  Вода (%) 88.6
Население
 •  проценка за 2009 г. 300 (232ра)
 •  Попис 2000 316 
 •  Густина н/п жит/км2 (н/п)
БДП (ПКМ) проценка за 2003 г.
 •  Вкупен н/п (2005)1 (н/п)
 •  По жител 46,381 (САД)(2005)1 (6)
Валута американски долар (USD)
НДД .us
.um (повлечен во 2008).
1. 2000.

Мали оддалечени острови на САД (англиски: United States Minor Outlying Islands) — осум островски територии на САД во Тихиот Океан: Бејкеров Остров, островите Хауленд и Џарвис, Џонстоновиот Атол, Кингменовиот Гребен, Мидвејскиот, Палмирскиот Атол и островот Вејк; и една во Карипското Море: Наваса. Управата на САД понекогаш тука ги вбројува и карипските територии Бахо Нуево и Сераниља, но тие се предмет на спорување од страна на други земји.

Од сите овие острови, Палмирскиот Атол е единствената територија во состав на самите САД. Ниеден од нив нема постојано население, туку само привремен научен и воен персонал. Според пописот од 2000, избројани се 315 лица на Џонстоновиот Атол и 1 лице на островот Вејк.[1] Во поновата историја, на островите не е забележано домородно население, освен во пописот од 1940. Во 1936 започнала организирана колонизација на Бејкеровиот Остров, Хауленд и Џарвис Baker, но сите жители биле евакуирани во 1942 поради Втората светска војна.[2][3]

Островите се групираат заедно од статистички причини. Тие не се под една управа, и немаат заедничка културна и политичка историја.

Збирен код за островите во стандардот ISO 3166-1 alpha-2 е UM. Островите поединечно имаат бројчени кодови од ISO 3166-2 (вид. ISO 3166-2:UM). Порано островите го носеле државниот код на главниот интернет домен (ccTLD) „.um“; но истиот е укинат во јануари 2007.[4]

Поимот „Мали оддалечени острови на САД“ е воведен во 1986 од страна на Меѓународната организација за стандардизација (ISO). Од 1974 до 1986, пет острови (Бејкеров, Хауленд, Џарвис, Палмирскиот Атол и Кингменовиот Гребен) имале збирен назив „Различни Тихоокеански Острови на САД“ (United States Miscellaneous Pacific Islands), со ISO 3166-код PU. Мидвејскиот Атол го носел кодот MI, Џонстоновиот Атол имал код JT, а оној на Вејк гласел WK.

Тихоокеанските острови се окружени со големи исклучителни економски зони.

Острови[уреди | уреди извор]

Атол/Остров Зејишна површина
км²
Лагуна
км²
Местоположба Основан
резерват
Стекнат

Северен Тихи Океан, расејани изолирани острови

ВејкА 7,4 6 19°18′N 166°38′E / 19.300° СГШ; 166.633° ИГД / 19.300; 166.633 (Вејк) 2009[5][6] 1899
Џонстонов АтолБ 2,52 130 16°45′N 169°31′W / 16.750° СГШ; 169.517° ЗГД / 16.750; -169.517 (Џонстонов Атол) 1926[7] 1859

Северен Тихи Океан, Северозападни Хавајски Острови

Мидвејски Атол 5,18 40 28°13′N 177°22′W / 28.217° СГШ; 177.367° ЗГД / 28.217; -177.367 (Мидвејски Атол) 1996 [8] 1867

Централен Тихи Океан, Северни Линиски Острови

Кингменов Гребен 0,01 76 6°24′N 162°24′W / 6.400° СГШ; 162.400° ЗГД / 6.400; -162.400 (Кингменов Гребен) 2001[9] 1860
Палмирски АтолБ 6,56 15 5°53′N 162°05′W / 5.883° СГШ; 162.083° ЗГД / 5.883; -162.083 (Палмирски Атол) 2001[10] 1912

Централен Тихи Океан, Централни Линиски Острови

Џарвис 4,45 - 0°22′S 160°01′W / 0.367° ЈГШ; 160.017° ЗГД / -0.367; -160.017 (остров Џарвис) 1974[3] 1856

Централен Тихи Океан, Северни острови Феникс

Бејкеров Остров 1,24 - 0°12′N 176°29′W / 0.200° СГШ; 176.483° ЗГД / 0.200; -176.483 (Бејкеров Остров) 1974[2] 1856
Хауленд 1,62 - 0°48′N 176°37′W / 0.800° СГШ; 176.617° ЗГД / 0.800; -176.617 (остров Хауленд) 1974[2] 1856

Карипско Море

НавасаВ 5,2 - 18°24′N 75°01′W / 18.400° СГШ; 75.017° ЗГД / 18.400; -75.017 (остров Наваса) 1999[11] 1858
Бахо НуевоГ 0,02 155 15°53′N 78°38′W / 15.883° СГШ; 78.633° ЗГД / 15.883; -78.633 (Гребен Бахо Нуево) Н/П 1869
СераниљаГ 0,02 1200 15°50′N 79°50′W / 15.833° СГШ; 79.833° ЗГД / 15.833; -79.833 (Гребен Сераниља) Н/П 1879
1880
Вкупно 34,2 267      
А Полагаат право Маршалските Острови
Б Полагале право Хаваите кога биле независна држава. Палмира им припаѓала на Хаваите сè до 1959.
ВПолага право Хаити
Г За овие острови постои спор со Колумбија, Јамајка и Никарагва, и затоа не се вклучени во списокот на територии на ISO; нивните површини не се вброени во вкупниот износ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис на САД 2000: Преглед — вид. Табела I (англиски)
 2. 2,0 2,1 2,2 „Служба за островски работи: Бејкеров Остров и Хауленд - Историја“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2012-04-19. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 3. 3,0 3,1 „Служба за островски работи: Џарвис - Историја“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2012-02-07. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 4. Џезданан, Еник (24 јануари 2007). „Укинат неискористениот домен за американските острови“. MSNBC. Посетено на 28 септември 2007. (англиски)
 5. „Presidential Proclamation 8336“. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 6. „Неделен зборник на претседателски документи: понеделник, 12 јануари 2009, Том 45—Број 1, стр. 14“ (PDF). Служба за владино издаваштво на САД. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-03-01. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 7. „Office of Insular Affairs: Johnston Island - History“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 8. „Извршна наредба 13022: Управување со Мидвејските Острови“. Служба за заштита на риболовот и дивите животни на САД. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 9. „Department of the Interior: Secretary's Order #3223“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2019-01-07. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 10. „Department of the Interior: Secretary's Order #3224“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2019-01-05. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)
 11. „Department of the Interior: Secretary's Order #3210“. Министерство за внатрешни работи на САД. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 10 јуни 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]