Тенеси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тенеси е сојузна држава од САД. Се наоѓа во југоисточниот дел на земјата. Главен град е Нешвил, додека други поголеми градови се Мемфис и Ноксвил.