Нешвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нешвил, Тенеси

Нешвил (англиски: Nashville) е главниот град на американската држава Тенеси. Според статистичките податоци од 2007 година, Нешвил имал 590 807 жители, што го прави најголем град во Тенеси по Мемфис, и 25. најнаселен град во САД.

Нешвил како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]