Прејди на содржината

Остин (Тексас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остин

Остин (англиски: Austin) е главниот град на американската држава Тексас. Овој град според статистиките во 2020 година, има 961,855 жители[1], што го прави четврти град во Тексас, и 11-ти град по број на жители во САД[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „QuickFacts: Austin city, Texas“. United States Census Bureau. Посетено на 20 August 2021.
  2. „Endorsement: Prop A's Project Connect is a steep but overdue investment“. Austin American-Statesman. October 7, 2020. Посетено на October 13, 2020.