Сан Диего

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ноќен поглед на Сан Диего

Сан Диего (англиски: San Diego) е град во јужна Калифорнија, во близина на Мексиканската граница, со 1.223.400 жители. Сан Диего е најјужното пристаниште во САД на плажата на Тихи Океан. Основан е во 1867, недалеку од мисијата која ја направиле Шпанците во 1769. Со внатрешноста е поврзан дури во 1864.