1864

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1864 г.  во други календари
Грегоријански календар 1864
MDCCCLXIV
Ab urbe condita 2617
Асирски календар 6614
Бахајски календар 20–21
Бенгалски календар 1271
Берберски календар 2814
Будистички календар 2408
Бурмански календар 1226
Византиски календар 7372–7373
Еврејски календар 5624–5625
Ерменски календар 1313
ԹՎ ՌՅԺԳ
Етиопски календар 1856-1857
Игбоански календар 864–865
Ирански календар 1242–1243
Исламски календар 1280–1281
Јапонски календар Бункју 4Генџи 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 癸亥年月日
(4500/4560)
— до —
甲子年月日
(4501/4561)
Коптски календар 1580–1581
Корејски календар 4197
Календар Мингуо 48 пред РК
民前48年
Селевкидски календар 2175–2176
Тајландски сончев календар 2407
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1920–1921
 - Шака самват 1786–1787
 - Кали југа 4965–4966
Француски револуционерен календар LXXIILXXIII
72–73
Холоценски календар 11864
Џуче-календар нема (пред 1912)

1864 (MDCCCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1864. година од новата ера, 864. од вториот милениум, 64. од 19 век и петта од 1860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7372 и 7373 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6614 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5624 и 5625 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2617.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1864. година се протега во 4500 и 4501, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4560 и 4561 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2407. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1280 и 1281 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]