1825

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1825 во разни календари
Грегоријански календар1825
MDCCCXXV
Ab urbe condita2578
Ерменски календар1274
ԹՎ ՌՄՀԴ
Асирски календар6575
Балиски календар1746–1747
Бенгалски календар1232
Берберски календар2775
Будистички календар2369
Бурмански календар1187
Византиски календар7333–7334
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4521 или 4461
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4522 или 4462
Коптски календар1541–1542
Етиопски календар1817–1818
Еврејски календар5585–5586
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1881–1882
 - Сачка ера1746–1747
 - Кали-југа4925–4926
Холоценски календар11825
Игбоански календар825–826
Ирански календар1203–1204
Исламски календар1240–1241
Јапонски календарБунсеј 8
(文政8年)
Јавански календар1752–1753
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4158
Мингуо-календар87 пред Р. Кина
民前87年
Нанакшахи357
Тајландски сончев календар2367–2368
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1951 или 1570 или 798
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1952 или 1571 или 799

1825 (MDCCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1825 година од новата ера, 825. од вториот милениум, 25. од XIX век и шеста од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7333 и 7334 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6575 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5585 и 5586 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2578.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1825 година се протега во 4461 и 4462, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4521 и 4522 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2368. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1240 и 1241 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1825 на Ризницата ?