1821

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1821 г.  во други календари
Грегоријански календар 1821
MDCCCXXI
Ab urbe condita 2574
Асирски календар 6571
Бахајски календар -23–-22
Бенгалски календар 1228
Берберски календар 2771
Будистички календар 2365
Бурмански календар 1183
Византиски календар 7329–7330
Еврејски календар 5581–5582
Ерменски календар 1270
ԹՎ ՌՄՀ
Етиопски календар 1813-1814
Игбоански календар 821–822
Ирански календар 1199–1200
Исламски календар 1236–1237
Јапонски календар Бунсеи 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚辰年月日
(4457/4517)
— до —
辛巳年月日
(4458/4518)
Коптски календар 1537–1538
Корејски календар 4154
Календар Мингуо 91 пред РК
民前91年
Селевкидски календар 2132–2133
Тајландски сончев календар 2364
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1877–1878
 - Шака самват 1743–1744
 - Кали југа 4922–4923
Француски револуционерен календар XXIXXXX
29–30
Холоценски календар 11821
Џуче-календар нема (пред 1912)

1821 (MDCCCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1821. година од новата ера, 821. од вториот милениум, 21. од 19 век и втора од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7329 и 7330 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6571 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5581 и 5582 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2574.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1821. година се протега во 4457 и 4458, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4517 и 4518 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2364. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1236 и 1237 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 28 јануари - Прокламирана е независноста на Перу, со што, сепак, не било дефинитивно завршено речиси 300-годишното колонијално владеење на Шпанија во таа латинскоамериканска земја. Шпанија се обидуваше уште три години да ја наметне својата власт во Перу.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]