1875

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1875 г.  во други календари
Грегоријански календар 1875
MDCCCLXXV
Ab urbe condita 2628
Асирски календар 6625
Бахајски календар 31–32
Бенгалски календар 1282
Берберски календар 2825
Будистички календар 2419
Бурмански календар 1237
Византиски календар 7383–7384
Еврејски календар 5635–5636
Ерменски календар 1324
ԹՎ ՌՅԻԴ
Етиопски календар 1867-1868
Игбоански календар 875–876
Ирански календар 1253–1254
Исламски календар 1291–1292
Јапонски календар Период Меиџи 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲戌年月日
(4511/4571)
— до —
乙亥年月日
(4512/4572)
Коптски календар 1591–1592
Корејски календар 4208
Календар Мингуо 37 пред РК
民前37年
Селевкидски календар 2186–2187
Тајландски сончев календар 2418
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1931–1932
 - Шака самват 1797–1798
 - Кали југа 4976–4977
Француски револуционерен календар LXXXIIILXXXIV
83–84
Холоценски календар 11875
Џуче-календар нема (пред 1912)

1875 (MDCCCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1875. година од новата ера, 875. од вториот милениум, 75. од 19 век и шеста од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7383 и 7384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5635 и 5636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2628.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1875. година се протега во 4511 и 4512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4571 и 4572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2418. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1291 и 1292 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]