5 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

5 јануари е 5-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 360 денови до крајот на годината (361 во престапна).

Настани:

1895  Вилхелм Рентген, германски физичар, ги пронајде „Х“ зраците, подоцна по него наречени „Рентгенски зраци“.
1919  Основана Германската работничка партија (ДАП) — претходник на Националсоцијалистичката германска работничка партија или Нацистичка партија (НСДАП).
1947  Во Белград е одиграно првото „вечно дерби“ меѓу фудбалските клубови „Црвена ѕвезда“ и „Партизан“.
1968  Александар Дупчек станал прв секретар на КП на Чехословачка и со него започна процесот на внатрешна либерализација, дефиниран како „Прашка пролет“.
1981  Започнала електрификацијата на железничката пруга Скопје-Гевгелија.
1995  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи на Република Македонија со Република Узбекистан и со Република Молдавија.

Родени:

1875  Владислав Ковачев — штипски војвода и публицист, уредник на весникот „Автономна Македонија“ и идеолог на Македонската емигрантска федеративна организација.
1915  Јон Исаја — познат македонски филмски, театарски и телевизиски актер.
1932  Умберто Еко — италијански писател и философ.
1947  Петре Бакевскимакедонски поет, раскажувач, публицист и театарски критичар.
1954  Муарем Кочиу — албански писател.
1979  Ина Суслина — руска ракометарка.

Починале:

911  Свети Наум Охридски Чудотворец — еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета.
1910  Леон Валрас — француски економист.
1913  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1952  д-р Христо Татарчев — македонски револуционер, еден од основачите на ВМРО.
1990  Филип Симоновски — истакнат новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
2014  Еузебио — португалски фудбалер.