Нова Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нова Македонија
Лого на Нова Македонија.jpg
Лого на Нова Македонија
Тип Дневен весник
Формат Б2
Уредник Александар Димковски
Основан 29 октомври 1944; пред 72 години (1944-10-29)
Јазик македонски
Седиште ул. „Атинска“ бр. 12 Скопје
Тираж 7.000 (август 2015)
ISSN 1198-6476
Страница www.novamakedonija.com.mk
Лого на првиот број на весникот.

„Нова Македонија“ е најстариот дневен весник во Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Весникот е основан со Решение на Президиумот на АСНОМ. Првиот број излегол на 29 октомври 1944 година во Горно Врановци, а за негов прв главен уредник е назначен Васил Ивановски. „Нова Македонија“ е првиот македонски дневен весник, основан со решение на Президиумот на АСНОМ. Првиот број е објавен на 29 октомври 1944 година во селото Горно Врановци, каде што денес се наоѓа првата печатница, претворена во музеј. По турбулентните транзициски години, обновената „Нова Македонија“ почна да излегува на 30 декември 2003 година.