МРТ 5

Од Википедија — слободната енциклопедија
МРТ 5
Logo of MRT 5 (2020-).svg
Отпочната8 април 2020
СопственикМакедонија Македонија
ДржаваМакедонија
Област на емитувањеМакедонија
СедиштеБул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
ДигиталнаКанал 005
Достапност на повеќето локални кабелски операториПроверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TV Телеком МакедонијаКанал 200 (HD/SD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо Само (MKD)

МРТ 5 — канал на Македонската радио-телевизија. Започнал со емитување сигнал на 8 април 2020 година во 16 часот како специјализиран канал за детска програма на јавниот сервис.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]