МРТ 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
МРТ 1
Logo of the Macedonian Television 2012.svg
Сопственик Македонија Македонија
Држава Македонија
Област на емитување Македонија
Седиште Бул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје
Веб-страна mtv.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
Аналогна Обично Канал 001
Дигитална Канал 001
Boom TV Канал 001
Сателитска телевизија
Intelsat 19
(Australia, New Zealand)
12526 H 30000 3/4
Eutelsat 16A
(Europe)
11221 H 30000 3/4
Total TV Канал 001
Tring Maks Канал 001
Кабелска телевизија
Blizoo Канал 001
Telekabel Канал 001
Достапност на повеќето локални кабелски оператори Проверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TV Канал 001
Канал 700 (HD)
Семрежно емитување
MRT Play Гледај во живо Само (MKD)
WebMax TV Гледај во живо Само (MKD)
OnNet Гледај во живо Само (MKD)
Лого на МРТВ 1 до 2012 год.

МРТ 1 е првиот канал на Македонската радиотелевизија. Основана е во 1964 година како прва и единствена програма на Телевизија Скопје. На МРТ 1 за Македонија се врши директен пренос на Евровизија и Олимписки игри. МРТ 1 емитува емисии и познати серии. МРТ1 од 12.04.2013 започнува да се емитува на сателитот Eutelsat 16°E во склоп на платформата TotalTv.


Серии[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Телевизии[уреди | уреди извор]

Радија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]