Телевизија Сонце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телевизија Сонце
Отпочната12 ноември 2008
СопственикЃорѓија Џорџ Атанасоски
Формат на слика4:3 576i, SDTV
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија
СедиштеСкопје, Македонија
Сестрински канал(и)Македонско Сонце
Веб-странаmakedonskosonce.com
tv-sonce.com

Телевизија Сонце - приватен сателитски канал во Република Македонија. Нејзин сопственик е Ѓорѓија Џорџ Атанасоски[1]. Достапен на кабелските оператори во Македонија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вистината за животот и делото на големиот Македонец Ѓорѓија - Џорџ Атанасоски од САД“. 8.1.2024. Посетено на 11 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „ТВ Сонце - еден од најпопуларните македонски национални медиуми“. 31.5.2023. Посетено на 12 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]