Македонско Радио Сат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радио Македонија
Македонско радио Сат
Logo of Macedonian Radio SAT (2012-).svg
ГрадСкопје
Зона на емитувањеМакедонија Македонија
Фреквенција810 kHz (Овче Поле)
Програма
Јазикмакедонски
МрежаМакедонска радиотелевизија
Сопственичка структура
СопственикМакедонија Македонија
Историја
Основано1970
Технички информации
Регулаторно тело
АВМУ
Врски
Интенет преносplay.mrt.com.mk
Мрежно местоmrt.com.mk


Македонско Радио Сат (познато како Радио Македонија) — радио станица на Македонската Радио Телевизија. Радиото се емитува преку среднобрановиот предавател Овче Поле помеѓу 19 и 5 часот секоја вечер на фрекфенција од 810 kHz. Исто така, програмата е достапна преку сателит и на интернет страницата на МРТ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слушај online