Сител Телевизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сител Телевизија
Logo of Sitel.svg
Отпочната 1993
Држава Македонија
Јазик македонски
Област на емитување Македонија Македонија,
Сестрински канал(и) Сител 2, Сител 3
Веб-страна sitel.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
Аналогна Канал ?
Дигитална Канал ?
Boom TV Канал 004
Сателитска телевизија
Total TV Канал 002
Кабелска телевизија
Blizoo Канал 006
Telekabel Канал ?
Достапна на повеќето кабелски оператори Проверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TV Канал 002
Канал 702 (HD)
Семрежно емитување
WebMax TV Гледај во живо Само (MKD)
OnNet Гледај во живо Само (MKD)

Сител e приватен телевизиски канал кој започна да емитува програма на 22 јануари 1993 година, како една од првите приватни ТВ станици во Македонија. Сител е медиум со претежно забавен општ формат.[1] Претежно програмата се состои од таканаречени турски серии синхронизирани на македонски. Исто така емитува Информативната програма, која емитува централни вести во 19:00 и 23:00 часот.[2][3] Неодамнешните анкети по затворањето на А1 телевизија која дотогаш беше најгледана, македонските гледачи сугерираат дека Сител е најгледаната телевизија во Македонија.

Во јули 2008 година, Сител телевизија ја пушта и својата сателитска програма, Сител 3. Моментално сигналот се емитува на Еутелсат 16A и Интелсат 901 до гледачите од Европа, САД, Канада и Австралија.

На 20 јуни 2013 година, Сител телевизија го пушта својот втор канал, Сител 2, кој е регионален канал и ќе се емитува во регионот на Кратово, Куманово и Крива Паланка.

Теленовели/Сапуници[уреди | уреди извор]

Серии[уреди | уреди извор]

Домашна програма[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Совет за радиодифузија
  2. Официјалн веб страна на Сител
  3. Серии на Сител
  4. http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/80-telenoveli-vo-mk
  5. http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/80-telenoveli-vo-mk
  6. http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/80-telenoveli-vo-mk
  7. http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/80-telenoveli-vo-mk
  8. http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/80-telenoveli-vo-mk
  9. http://www.sitel.com.mk/fleshpoint


Надворешни врски[уреди | уреди извор]