Нејви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нејви
Земја на потекло САД
Бр. на сезони8
Бр. на епизоди172 (список на епизоди)
Продукција
Времетраење42 минути
Прикажување
Првична мрежаСиБиЕс
Сликов формат480i (SDTV),
1080i (HDTV)
Првично прикажување23 септември 2003 – денес
Хронологија
Слични програмиЈАГ
Надворешни врски
Мрежна страницаcbs.com/primetime/ncis/

Нејви е американска полициска телевизиска серија која се работи за фиктивен тим специјални агенти од американската морнарица. Концептот и ликовите првично беа претставени во двојна епизода на серијата ЈАГ. Својата премиера ја имаше на 23 септември 2003 на СиБиЕс и сѐ уште се снима. Извршен продуцент е Доналд Белисарио.

Во Македонија се емитува на Сител телевизија.