Зоро (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоро
Жанр драма
теленовела
акција
авантура
Создадена од Умберто "Кико "Оливиери
Улоги Марлен Фавела
Кристијан Меиер
Артуро Пениче
Ерик Елиас
Освалдо Риас
Воведна тема "Amor Gitano" - Beyonce ft Aljenadro Fernandez
Земја на потекло САД / Колумбија
Првичен јазик Шпански
Бр. на епизоди 122
Продукција
Местоположба Богота Картагена
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Телемундо
Првично прикажување 12 февруари 2007 – 23 јули 2007
Надворешни врски
Мрежна страница tv.telemundo.yahoo.com/zorro/

Зоро: Meчот и Розата (шпански: Zorro: La Espada y La Rosa) е американска/колумбиска теленовела базирана на креацијата на Џонстон МекКалеј. Теленовелата е снимана оваа година во Колумбија, во продукција на Teлемундо и Сони Продукција. Оваа теленовела имаше голем успех во САД како и во соседните земји во Јужна Америка. Во деловите на Европа оваа теленовела моментално ги освојува гледачите. Насловната нумера ја исполлнуваат познатата американска пејачка Бијонсе Ноулс и мексиканскиот пејач Алехандро Фернандез.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Есмералда е нежна и млада девојка, која секоја ден се бори против злобата која и ја нанесува нејзиниот татко Фернандо Санчез Монкада, гувернер на Лос Анѓелес. Кога дознава дека нејзиниот татко ја посвоил и ја земал од рацете на нејзината вистинска мајка, која дал да ја затворат за да го задржи детето, нејзиниот живот драстично се менува. Сега ја разбира злобата на нејзиниот татко и зошто нејзината сестра Марија Анхела не ја почитува. Мисијата на Есмералда продолжува за да ја пронајде нејзината мајка, и да ја извлече од затвор. За достигнувањето на таа цел, нејзе ќе и помогне Зоро, во кој се вљубува со целото срце. Но, таа љубов има и препреки, бидејќи и нејзиниот татко се обидува да ја најде Есмералда за да је венча со стар маж. Освен тоа, Есмералда го краде срцето и на Диего де ла Вега, кој е добар маж и ја сака со целото срце. Ноќта, Есмералда му се предава на Зоро, а дента на Диего, иако не може да сфати како Диего и Зоро се иста личност. Набргу во животот на Есмералда се појавува и циганот Ренцо. Тој се бори за ослободувањето на своето племе од шпанските власти. Станува нејзин пријател кој е заљубен во неа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Кристијан Меиер Диего де ла Вега / Зоро
Марлен Фавела Есмералда Санчез де Монкада
Артуро Пениче Фернандо Санчез де Монкада
Освалдо Риос Дон Алехандро де ла Вега
Хорхе Као Отец Томас Виљарте
Ерик Елиас Ренцо
Наташа Клаус Сестра Ана Камила Суплициос

Зоро на Балканот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]