Македонска информативна агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска информативна агенција - МИА
Oснована1992
СедиштеСкопје, Македонија
ДејностНовинска агенција
Вработени57[1] (2013)
Порталwww.mia.mk

МИА - Македонска информативна агенција, почнала со работа во Скопје на 30 септември 1998 година.[2]

МИА е официјален јавен информативен сервис на Република Македонија, новинска агенција формирана со одлука на Собранието на Република Македонија во февруари 1992 година, а активирана со одлука на Владата на Република Македонија на 1 декември 1997 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2014 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. април 2015. Посетено на 2016-01-09.
  2. МИА

Надворешни врски[уреди | уреди извор]