Медиумска информативна агенција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медиумска информативна агенција - МИА
ДејностНовинска агенција
Основано1992
СедиштеСкопје, Македонија
Вработени
+70[1] (2020)
Мреж. местоwww.mia.mk

Медиумска информативна агенција (скратено: МИА) — новинска агенција која почнала со работа во Скопје на 30 септември 1998 година.[2]

МИА е официјален јавен информативен сервис на Република Македонија, новинска агенција формирана со одлука на Собранието на Република Македонија во февруари 1992 година, а активирана со одлука на Владата на Република Македонија на 1 декември 1997 година.

Промена на името[уреди | уреди извор]

Името на агенцијата се промени од Македонска информативна агенција во Медиумска информативна агенција, задржувајќи го скратеното име, со одлука на Владата од 19 март 2019 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]