МРТ 2 Сат

Од Википедија — слободната енциклопедија
MRT 2 Sat (МРТ 2 Сат)
Logo of MRT 2 SAT (2012-).svg
Отпочната2012
СопственикМакедонија Македонија
ДржаваСкопје, Македонија
Област на емитувањеСкопје
СедиштеБул. Гоце Делчев, Скопје
Веб-странаmtv.com.mk
Старото лого на МТВ 2.

МРТ 2 Сат (MRTV - Sat) — вториот сателитски канал на Македонската радио-телевизија. Почна да емитува сателитска програма во октомври 2012 година како втора сателитска програма на Македонската радио-телевизија.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 2012 г. со започнувањето на сателитското емитување на МРТ 2 Сат се емитува програма на немнозинските заедници во Република Македонија. На него се емитува програма на албански јазик, на турски јазик, како и емисиите на српски, ромски, влашки и босански јазик. Емитува 24 часовна програма, за разлика од МТВ 2, која емитува програма од 7 часот наутро до 1:30 по полноќ. Програмата се емитува на сателитите Еутелсат и Галакси, како и во интернет понудата на канали на Т-Мобиле Македонија, Макс ТВ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]