20 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаблон:Јуни 2019 20 јуни е 171-виот ден во годината според григоријанскиот календар (172-ри во престапна година). Остануваат 194 дена до крајот на годината.

Настани:

1936  По повод организираниот штрајк на македонските градители, овој датум е прогласен за Ден на градежните работници на Македонија.
1963  САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба за воспоставување на „црвен телефон“, меѓу Москва и Вашингтон. Директна линија е воспоставена по кубанската криза заради итни консултации меѓу шефовите на двете супер-сили во критични ситуации.
1979  Во издание на НИП „Нова Македонија“, редакција „Вечер“, излезе првиот број на енигматскиот забавник „Котелец“.
1996  Во Брисел, Република Македонија и Европската унија, со размена на писма го прифатија текстот на Спогодбата за соработка.

Родени:

1389  Јован — Прв војвода од Бедфорд.
1469  Џан Галеацо Сфорцавојвода на Милано.
1819  Жак Офенбах — француски композитор од германско потекло.
1909  Ерол Флин — американски глумец.
1922  Александар Сариевски — македонски народен пејач и композитор.
1928  Ерик Долфи — американски џез-музичар.
1932  Роберт Рождественски — руски поет.
1941  Стифен Фриарс — англиски филмски режисер.
1942  Брајан Вилсон — американски рок-музичар, член на групата „Бич бојс“ (Beach Boys).
1949  Лајонел Ричи — американски поп-музичар.
1958  Светозар Цветковиќ — српски глумец.
1960  Џон Тејлор — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1967  Никол Кидман — австралиска глумица.
1968  Роберт Родригез — американски режисер.
1976  Жулијано Белети — бразилски фудбалер.
1978  Френк Лампард — англиски фудбалер.
1980  Фабијан Вегман — германски велосипедист.
1982  Алексеј Березутски — руски фудбалер.
1982  Василиј Березутски — руски фудбалер.
1987  Асмир Беговиќ — босански фудбалер.
1993  Сеад Колашинац — босански фудбалер.

Починале:

1527  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, писател и воен стручњак.
1888  Јоханес Цукерторт — германски шаховски мајстор.
1933  Клара Цеткин — познат политички работник на германското и на меѓународното социјалистичко движење, писателка и публицистка.
1993  Ѓерѓ Шароши — унгарски фудбалер.
1995  Емил Чоран — романски филозоф и есеист.
2002  Асен Групче — македонски правник.

Празници:

Летна долгоденица на северната хемисфера - започнува летото, краткоденица на јужната - започнува зимата.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември