Прејди на содржината

Краткодневица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зимска краткодневица
Зимска краткодневица
Сала на науките Лоренс, посетителите го надбљудуваат зајдисонцето на денот на зимската краткодневица користејќи Сончаници II.
Наречен иСредзима, Бадник, Најдолга ноќ, Јул
Го празнува(ат)Различни култури
Видкултурно, астрономско
ЗначењеАстрономско означување на почеток на зголемување на деновите и намалување на ноќите
Датумоколу 21 декември (СП)
околу 21 јуни (ЈП)
ПрославаФестивали, проведување на времето со најмилите, празнување, пеење, играње, огномети
Поврзанозимски празници и краткодневица

Краткодневица — деноноќието кога денот е најкраток, а ноќта најдолга. Таа се случува еднаш во годината, и тоа на северната полутопка околу 21 декември, а на јужната околу 21 јуни. Краткодневицата го означува и преодот на годишните времиња од есен кон зима на северната Земјина полутопка, односно од пролет кон лето на јужната.

Поврзано[уреди | уреди извор]