Прејди на содржината

21 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

21 јуни — 172-риот ден во годината според грегоријанскиот календар (173-ти во престапна година). Остануваат 193 дена до крајот на годината. Исто така е најдолг ден во годината на северната полутопка, односно најкраток на јужната. И започнува летото, односно зимата.

Во астрономијата - вообичаената дата на која настапува сончева пресвртница, односно денот на кој сонцето изгледа како да седи во место.

Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак рак.

Настани:

1818  Рене Лаенек, француски научник, во Париз, пред околу 30 лекари го прикажа својот пронајдок: првата слушалка за поставување дијагноза кога се во прашање срцеви и белодробни болести - стетоскопот.
1935  Во Париз (од 21 јуни до 25 јуни) е одржан Првиот меѓународен конгрес на писателите, на кој е решено да се основа Меѓународно здружение на писателите за одбрана на културата.
1963  Франција ги повлече поморските сили од НАТО.
1990  Во Унгарија повторно е отворена берзата, по 42 години откако беше затворена со одлука на комунистичката влада која ја презеде власта по Втората светска војна.
1994  Република Македонија и Република Киргистан воспоставиле дипломатски односи на ниво на амбасади.
1994  Почна пописот на населението, домаќинствата и на земјоделските стопанства во Република Македонија.
1996  Република Македонија и Туркменистан воспоставиле дипломатски односи на амбасадорско ниво.

Родени:

1002  Лав IXримски папа.
1781  Симеон Дени Поасон — француски математичар и физичар.
1839  Мачадо де Асис — бразилски писател.
1905  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1921  Џејн Расел — американска глумица.
1935  Франсоаз Саган — француска писателка.
1948  Јован Аќимовиќ — српски и југословенски фудбалер.
1954  Бранко Цветкоски — македонски поет.
1955  Мишел Платини — француски фудбалер.
1961  Ману Чао — француско-шпански музичар.
1973  Џулиет Луис — американска глумица и пејачка.
1973  Иван Аџиќ— српски фудбалер.
1982  Вилијам — британски престолонаследник.
1983  Едвард Сноуден — американски разоткривач.
1985  Лана Дел Реј — американска пејачка и продуцентка.
1990  Сандра Перковиќ — хрватска атлетичарка.
1990  Павел Заторски — полски одбојкар.
1995  Дарко Велковски — македонски фудбалер.

Починале:

1377  Едвард IIIкрал на Англија.
1874  Јонас Ангстрем — шведски физичар и астроном.
1945  Јозеф Хора — чешки поет.
1949  Јохан Фридрих Хегер — германски архитект.
2001  Џон Ли Хукер — американски блуз-музичар.
2003  Данка Сирфова — македонска оперска пејачка.
2012  Ана Шварц — американска економистка.

1906 Петар (Пешо) Самарџиев 1877-1906 Тиквешки војвода