1905

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1905 г.  во други календари
Грегоријански календар 1905
MCMV
Ab urbe condita 2658
Асирски календар 6655
Бахајски календар 61–62
Бенгалски календар 1312
Берберски календар 2855
Будистички календар 2449
Бурмански календар 1267
Византиски календар 7413–7414
Еврејски календар 5665–5666
Ерменски календар 1354
ԹՎ ՌՅԾԴ
Етиопски календар 1897-1898
Игбоански календар 905–906
Ирански календар 1283–1284
Исламски календар 1322–1323
Јапонски календар Период Меиџи 38
(38年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4541/4601)
— до —
乙巳年月日
(4542/4602)
Коптски календар 1621–1622
Корејски календар 4238
Календар Мингуо 7 пред РК
民前7年
Селевкидски календар 2216–2217
Тајландски сончев календар 2448
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1961–1962
 - Шака самват 1827–1828
 - Кали југа 5006–5007
Француски револуционерен календар CXIIICXIV
113–114
Холоценски календар 11905
Џуче-календар нема (пред 1912)

1905 (MCMV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1905. година од новата ера, 905. од вториот милениум, 5. од 20 век и шеста од 1900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7413 и 7414 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6655 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5665 и 5666 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2658.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1905. година се протега во 4541 и 4542, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4601 и 4602 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2448. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1322 и 1323 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: