1951

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1951 г.  во други календари
Грегоријански календар 1951
MCMLI
Ab urbe condita 2704
Асирски календар 6701
Бахајски календар 107–108
Бенгалски календар 1358
Берберски календар 2901
Будистички календар 2495
Бурмански календар 1313
Византиски календар 7459–7460
Еврејски календар 5711–5712
Ерменски календар 1400
ԹՎ ՌՆ
Етиопски календар 1943-1944
Игбоански календар 951–952
Ирански календар 1329–1330
Исламски календар 1370–1371
Јапонски календар Период Шова 26
(26年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚寅年月日
(4587/4647)
— до —
辛卯年月日
(4588/4648)
Коптски календар 1667–1668
Корејски календар 4284
Календар Мингуо Република Кина 40
民國40年
Селевкидски календар 2262–2263
Тајландски сончев календар 2494
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2007–2008
 - Шака самват 1873–1874
 - Кали југа 5052–5053
Француски револуционерен календар CLIXCLX
159–160
Холоценски календар 11951
Џуче-календар 40

1951 (MCMLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1951. година од новата ера, 951. од вториот милениум, 51. од 20 век и втора од 1950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7459 и 7460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5711 и 5712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2704.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1951. година се протега во 4587 и 4588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4647 и 4648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2494. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1370 и 1371 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: