Андре Жид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андре Жид
Gide 1920 cropped.jpg
Андре Жид во 1920
Роден 22 ноември 1869(1869-11-22)
Парис, Франција
Починал 19 февруари 1951(1951-02-19) (воз. 81 г.)
Парис, Франција
Занимање новелист, есеист
Значајни награди Nobel Prize in Literature
1947

Потпис

Андре Жид (Париз, 22 ноември 1869 - Париз, 19 декември 1951), француски романописец, есеист и критичар. Познат е како највлијателна и најконтраверзна личност на француската литература во 20 век. Меѓу неговите познати дела спаѓаат „Ковачи на лажни пари“, „Визбите на Ватикан“, „Пасторална симфонија“ и „Пат за Конго“.

Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1947 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за:
Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: