1913

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1913 во разни календари
Грегоријански календар1913
MCMXIII
Ab urbe condita2666
Ерменски календар1362
ԹՎ ՌՅԿԲ
Асирски календар6663
Бахајски календар69–70
Балиски календар1834–1835
Бенгалски календар1320
Берберски календар2863
Будистички календар2457
Бурмански календар1275
Византиски календар7421–7422
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4609 или 4549
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4610 или 4550
Коптски календар1629–1630
Етиопски календар1905–1906
Еврејски календар5673–5674
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1969–1970
 - Сачка ера1834–1835
 - Кали-југа5013–5014
Холоценски календар11913
Игбоански календар913–914
Ирански календар1291–1292
Исламски календар1331–1332
Јапонски календарТајшо 2
(大正2年)
Јавански календар1842–1843
Џуче-календар2
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4246
Мингуо-календарР. Кина 2
民國2年
Нанакшахи445
Тајландски сончев календар2455–2456
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2039 или 1658 или 886
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
2040 или 1659 или 887

1913 (MCMXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1913 година од новата ера, 913. од вториот милениум, 13. од XX век и четвртта од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7421 и 7422 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6663 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5673 и 5674 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2666.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1913 година се протега во 4549 и 4550, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4609 и 4610 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2456. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1331 и 1332 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1913 на Ризницата ?