1903

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1903 г.  во други календари
Грегоријански календар 1903
MCMIII
Ab urbe condita 2656
Асирски календар 6653
Бахајски календар 59–60
Бенгалски календар 1310
Берберски календар 2853
Будистички календар 2447
Бурмански календар 1265
Византиски календар 7411–7412
Еврејски календар 5663–5664
Ерменски календар 1352
ԹՎ ՌՅԾԲ
Етиопски календар 1895-1896
Игбоански календар 903–904
Ирански календар 1281–1282
Исламски календар 1320–1321
Јапонски календар Период Меиџи 36
(36年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬寅年月日
(4539/4599)
— до —
癸卯年月日
(4540/4600)
Коптски календар 1619–1620
Корејски календар 4236
Календар Мингуо 9 пред РК
民前9年
Селевкидски календар 2214–2215
Тајландски сончев календар 2446
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1959–1960
 - Шака самват 1825–1826
 - Кали југа 5004–5005
Француски револуционерен календар CXICXII
111–112
Холоценски календар 11903
Џуче-календар нема (пред 1912)

1903 (MCMIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1903. година од новата ера, 903. од вториот милениум, 3. од 20 век и четвртта од 1900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7411 и 7412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5663 и 5664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2656.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1903. година се протега во 4539 и 4540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4599 и 4600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2446. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1320 и 1321 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: