1945

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1945 г.  во други календари
Грегоријански календар 1945
MCMXLV
Ab urbe condita 2698
Асирски календар 6695
Бахајски календар 101–102
Бенгалски календар 1352
Берберски календар 2895
Будистички календар 2489
Бурмански календар 1307
Византиски календар 7453–7454
Еврејски календар 5705–5706
Ерменски календар 1394
ԹՎ ՌՅՂԴ
Етиопски календар 1937-1938
Игбоански календар 945–946
Ирански календар 1323–1324
Исламски календар 1364–1365
Јапонски календар Период Шова 20
(20年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲申年月日
(4581/4641)
— до —
乙酉年月日
(4582/4642)
Коптски календар 1661–1662
Корејски календар 4278
Календар Мингуо Република Кина 34
民國34年
Селевкидски календар 2256–2257
Тајландски сончев календар 2488
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2001–2002
 - Шака самват 1867–1868
 - Кали југа 5046–5047
Француски револуционерен календар CLIIICLIV
153–154
Холоценски календар 11945
Џуче-календар 34

1945 (MCMXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1945. година од новата ера, 945. од вториот милениум, 45. од 20 век и шеста од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7453 и 7454 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6695 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5705 и 5706 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2698.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1945. година се протега во 4581 и 4582, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4641 и 4642 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2488. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1364 и 1365 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

27 јануари: Ослободување на Аушвиц.
20 јануари: Дел од одредот на ТОМО на чело со Туши Кераметчиев

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: