1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1965 во разни календари
Грегоријански календар1965
MCMLXV
Ab urbe condita2718
Ерменски календар1414
ԹՎ ՌՆԺԴ
Асирски календар6715
Бахајски календар121–122
Балиски календар1886–1887
Бенгалски календар1372
Берберски календар2915
Будистички календар2509
Бурмански календар1327
Византиски календар7473–7474
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4661 или 4601
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4662 или 4602
Коптски календар1681–1682
Етиопски календар1957–1958
Еврејски календар5725–5726
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2021–2022
 - Сачка ера1886–1887
 - Кали-југа5065–5066
Холоценски календар11965
Игбоански календар965–966
Ирански календар1343–1344
Исламски календар1384–1385
Јапонски календарШова 40
(昭和40年)
Јавански календар1896–1897
Џуче-календар54
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4298
Мингуо-календарТајван 54
民國54年
Нанакшахи497
Тајландски сончев календар2508
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2091 или 1710 или 938
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2092 или 1711 или 939
8 декември: Крај на Вториот ватикански совет

1965 (MCMLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1965 година од новата ера, 965. од вториот милениум, 65. од XX век и шеста од 1960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7473 и 7474 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6715 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5725 и 5726 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2718.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1965 година се протега во 4601 и 4602, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4661 и 4662 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2508. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1384 и 1385 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1965 на Ризницата ?