1957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1957 г.  во други календари
Грегоријански календар 1957
MCMLVII
Ab urbe condita 2710
Асирски календар 6707
Бахајски календар 113–114
Бенгалски календар 1364
Берберски календар 2907
Будистички календар 2501
Бурмански календар 1319
Византиски календар 7465–7466
Еврејски календар 5717–5718
Ерменски календар 1406
ԹՎ ՌՆԶ
Етиопски календар 1949-1950
Игбоански календар 957–958
Ирански календар 1335–1336
Исламски календар 1376–1377
Јапонски календар Период Шова 32
(32年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙申年月日
(4593/4653)
— до —
丁酉年月日
(4594/4654)
Коптски календар 1673–1674
Корејски календар 4290
Календар Мингуо Република Кина 46
民國46年
Селевкидски календар 2268–2269
Тајландски сончев календар 2500
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2013–2014
 - Шака самват 1879–1880
 - Кали југа 5058–5059
Француски револуционерен календар CLXVCLXVI
165–166
Холоценски календар 11957
Џуче-календар 46

1957 (MCMLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1957. година од новата ера, 957. од вториот милениум, 57. од 20 век и осма од 1950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7465 и 7466 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6707 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5717 и 5718 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2710.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1957. година се протега во 4593 и 4594, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4653 и 4654 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2500. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1376 и 1377 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: