Сар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знаме
Знамето на Сар
Статистика
Главен град: Сарбрикен
Површина: 2,568.69 km²
Жители: 1,056,000 (31/12/2004)
Густина на насел.: 411 жит./km²
Веб-сајт: http://www.saarland.de/
ISO 3166-2: DE-SL
Политика
Премиер: Петер Милер (ХДУ)
Владеачка партија: ХДУ
Мапа
Germany Laender Saarland.png

Сар (германски: Saarland) е една од шеснаесетте сојузни покраини на Германија. Главен град е Сарбрикен. Сар зафаќа површина од 2570 km² и има 1.08 милиони жители. И по површина, но и по население, Сар е најмал од германските Flächenländer ("површински држави"), односно оние кои не се градови-држави.

Географија[уреди | уреди извор]

Државата граничи со Франција (делот на Мосеј) на југ и запад, Луксембург на запад и Рајнска област-Пфалц на север и исток.

Државата е именувана по реката Сар, која е притока на реката Мосеј и тече низ државата од југ до северозапад. Повеќето жители живеат во градска агломерација на француската граница, обиколувајќи го Сарбрикен.

Сар е поделен во шест области:

Областни граници во Сар

  1. Мерцих-Вадерн
  2. Нојнкирхен
  3. Сарбрикен
  4. Сарлуис
  5. Сарпфалц
  6. Санкт Вендел

Надворешни врски[уреди | уреди извор]