Бремен (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме
Знаме на сојузната држава Бремен
Статистика
Главен град:Бремен
Површина:405 км2
Жители:662,451 (2004)
Густина на насел.:1,636 луѓе на км2
Портал:bremen.de
ISO 3166-2:DE-HB
Политика
Претседател на Сенатот
и Мајор
:
Јенс Борнсен (СДП)
Владекачка партија:СДП/ХДУ коалиција
Мапа
Локација на Бремен на картата на Германија

Слободниот Ханзански Град Бремен (официјално германско име Freie Hansestadt Bremen) — најмалата од шеснаесетте сојузни држави на Германија (Bundesländer).

Географија[уреди | уреди извор]

Сојузната држава Бремен се состои од две одделени енклави: градот Бремен, кој е и главен град, и Бремерхафен. Двете енклави се сместени на реката Везер; Бремерхафен е пристаниште на Северното Море (името значи ,,Пристаништето на Бремен"). И двата града се опколени од соседната држава Долна Саксонија (Niedersachsen). Двата града се единствените административни подподелби од кои е составена државата.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот Бремен, член на сојузот Ханза, станал империјален слободен град на Светото Римско Царство, а потоа држава, во 1646. По уништувањето на државата од Наполеон, во 1815 година, градот станал независна држава и истовремено член на Германскиот и Северногерманскиот Сојуз. Неколку региони, вклучувајќи ја и областа на која ќе се изгради градот Бремерхафен, биле дел од Хановер во 1827 година. Во 1871 Бремен се придружува кон Германското Царство.

Додека Хановер бил под британска контрола по крајот на Втората светска војна во 1945, Бремен бил ставен под контрола на САД, бидејќи на окупационата зона на САД и бил потребен пристап до океанот. Како резултат на ова, Бремен го задржал своето државништво, иако другите помали држави биле споени со поголеми.

Во 1905 година, Бремен имал површина од 256 км2, и население од 263,000. Во 1939, бројот на населението изнесувал 450,000

Политика[уреди | уреди извор]

Bürgerschaft-от (градското собрание) избира двајца мајори на градот (Bürgermeister). Еден од овие мајори е избран од сенатот како претседател на сенатот (Senatspräsident) и како резултат на тоа тој е глава на Слободниот Хазански Град Бремен.

Избори од 25 мај, 2003[уреди | уреди извор]

Д-р Хенинг Шерф (СДП) — Мајор и претседател на сенатот во големата коалиција на СДП-ХДУ.

Партија Гласови за партијата Процент на гласовите Вкупно места Процент на местата
Социјална Демократска Партија (СоцДП) 123,480 42.3% (-0,2) 40 (-7) 48.2%
Христијанско-Демократска Унија (ХДУ) 86,819 29.8% (-7,2) 29 (-13) 34.9%
Алијанса '90/Зелените 37,350 12.8% (+3,8) 12 (+2) 14.5%
Слободна Демократска Партија (СДП) 12,294 4.2% (+1,7) 1 (+1) 1.2%
Германска Унија на Народот (ГУН) 6,642 2.3% (-0,7) 1 (=) 1.2%
Спротивставена Партија на Законот и Редот 12,876 4.3% (+4,3) 0 (=) 0.0%
Партија за Демократски Социјализам (ПДС) 4,885 1.7% (-1,2) 0 (=) 0.0%
Сите Други 7420 2.6% (-0,5) 0 (=) 0.0%
Вкупно 291,766 100.0% 83 (-17) 100.0%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]