Саксо-Гота-Алтенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Саксо-Гота-Алтенбург
Herzogtum Sachsen-Gotha-Altenburg
Држава на Свето Римско Царство
(1680–1806)
Држава на Германски Сојуз
(1815–26)

 

1680–1826
 

Знаме Грб
Местоположба на Саксо-Гота-Алтенбург
Саксо-Гота-Алтенбург, прикажано во рамките на Ернестинските војводствата
Главен град Гота
Јазици Германски, Тирингиски дијалект
Вероисповед Протестантство
Уредување Војводство
Војвода
 -  1680–1691 Фридрих I (прв)
 -  1822–1825 Фридрих IV (последен)
Историски период Среден век
 -  Сојуз на Саксо-Гота и Саксо-Алтенбург 1680
 -  Поделен помеѓу Саксо-Кобург-Залфелд и Саксо-Хилдбургхаузен 1826
Денес во  Германија

Саксо-Гота-Алтенбург (германски: Sachsen-Gotha-Altenburg) — војводство управувано од ернестинскиот огранок на Домот на Ветин во денешна Тирингија, Германија. Истребувањето на линијата во 1825 година довело до голема реорганизација на тирингиските држави.

Историја[уреди | уреди извор]

Замокот Фриденштајн во Гота

Во 1640 година, синовите на покојниот Ернестински војвода Јован II од Саксо-Вајмар го поделиле своето татковско наследство (Ernestinische Teilung), при што војводата Ернест Побожниот, помладиот син, го добил новоформираното Војводство Саксо-Гота. Во 1636 година, Ернест се оженил со Елизабета Софи, единственото дете на војводата Јован Филип од Саксо-Алтенбург. По смртта на нејзиниот татко во 1639 година, Војводството Саксо-Алтенбург преминало на нејзиниот вујко војводата Фридрих Вилхелм II и нејзиниот братучед Фридрих Вилхелм III.

Војводството Саксо-Гота-Алтенбург било создадено во 1672 година, кога војводата Фридрих Вилхелм III од Саксо-Алтенбург починал на 14-годишна возраст, а Ернест Побожниот, со бракот со Елизабета Софи, го наследил најголемиот дел од неговиот имот. Вообичаено било за Ернестинските војводства да се спојуваат и разделуваат; Заедничкото војводство на Ернест повторно било поделено по неговата смрт во 1675 година, а војводството Саксо-Гота-Алтенбург настанало во 1680 година со завршувањето на оваа поделба и пристапувањето на неговиот најстар син, Фридрих во поддивизијата со центар на градовите Гота и Алтенбург.

Фридрих веќе служел како регент во Саксо-Алтенбург од 1672 година и ја презел одговорноста за владините работи од својот болен татко две години подоцна. Неговата резиденција останала во замокот Фриденштајн во Гота, а во близина ја изградил и барокната палата Фридрихсверт. Фридрих I решително го обезбедил имотот на неговото семејство со спроведувањето на првородството во 1685 година. Неговиот син и наследник војводата Фридрих II добил дополнителни територии по смртта на војводата Алберт V од Саксо-Гота во 1699 година и војводата Кристијан од Саксо-Ајзенберг во 1707 година.

Саксо-Гота-Алтенбург останало едно од најмоќните војводства на Ернестин под власта на војводата Фридрих III од 1732 година. Тој ги обновил палатите и градините во Гота во раскошен барокен стил и ги поддржувал религиозните бегалци од Моравската црква во Нојдитендорф. Неговата сестра Аугуста се омажила за принцот Фридрих од Велс во 1736 година, нивниот првороден син Џорџ III бил крунисан за крал на Велика Британија и Ирска во 1760 година. Фридрих го направил својот двор центар на просветителството (Aufklärung), кој го продолжил неговиот син и наследник Ернест II, кој владеел од 1772 година. На поттик на Јохан Волфганг фон Гете, тој го промовирал сликарскиот опус на Јохан Хајнрих Вилхелм Тишбајн; тој исто така го назначил Франц Ксавер фон Зак за директор на опсерваторијата Гота основана во 1787 година.

Сепак, кога последните војводи Емил Август, жесток обожавател на подемот на Наполеон, и неговиот брат Фридрих IV двајцата умреле без машки наследници, куќата на Саксо-Гота-Алтенбург конечно изумрела во 1825 година и настанале кавги меѓу тројцата преостанати Ернестини за сукцесијата на територијата. Како резултат на арбитражата издадена од кралот Фридрих Август I од Саксонија во 1826 година, војводствата биле преуредени и Саксо-Гота-Алтенбург повторно било поделено:

По укинувањето на германските монархии во текот на германската револуција од 1918-1919 година, сите поранешни војводства станале дел од новосоздадената држава Тирингија во 1920 година.

Војводи од Саксо-Гота-Алтенбург[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Прирачник на Империјална Германија AuthorHouse, 1 септември 2009 г. 87