Прејди на содржината

Кверфурт

Координати: 51°23′N 11°36′E / 51.383° СГШ; 11.600° ИГД / 51.383; 11.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кверфурт
Кверфурт
Кверфурт
Кверфурт
Грб на Кверфурт
Кверфурт во рамките на Германија
Кверфурт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градоначалник Петер Кунерт (СлДП)
Основни податоци
Површина 155 км2
Надм. височина 168 м
Население 10.454 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034771
Портал www.querfurt.de
Местоположба на градот Кверфурт во рамките на округот Зале
Карта
Карта
Координати 51°23′N 11°36′E / 51.383° СГШ; 11.600° ИГД / 51.383; 11.600

Кверфурт (германски: Querfurt) — град во округот Зале, во јужниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија, кој се наоѓа во плодната површина на Кверне, 18 километри западно од Мерзебург.

Историја[уреди | уреди извор]

Кверфурт некогаш бил главен град на кнежевството кое се простирало на површино од скоро 200 км2 и население од околу 20.000 жители. Владејачкото семејство исчезнало во 1496, па така преминал кон Мансфелд. Во 1635, со мирот во Прага, бил доделен на изборниот кнез на Саксонија, Јохан Георг I, кој владеел преку неговиот син Август од Саксо-Вајсенфелс; но во 1746 година повторно се обединил со Саксонија. Бил припоен кон Прусија во 1815.

Кверфурт е познат како родно место на Бруно Кверфуртски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)