Кралство Саксонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралство Саксонија
Königreich Sachsen
Конфедеративна држава на Рајнски Сојуз
(1806–13)
Држава на Германски Сојуз
(1815–66)
Федеративна држава на Германско Царство
(1871–1918)

1806–1918
Знаме Грб
Кралството Саксонија (зелено) во рамките на Рајнскиот Сојуз (темно сива) во 1812 година
Кралството Саксонија во рамките на Германската Империја
Главен град Дрезден
Јазици Германски
Вероисповед Лутеранство, но монарсите биле римокатолици
Уредување Уставна монархија
Крал
 -  1806–1827 Фридрих Аугуст I
 -  1827–1836 Антон
 -  1836–1854 Фридрих Аугуст II
 -  1854–1873 Јован
 -  1873–1902 Алберт
 -  1902–1904 Ѓорѓи
 -  1904–1918 Фридрих Аугуст III
Министер-претседател
 -  1831–1843 Бернхард фон Лиденау
(прв)
 -  1918 Рудолф Хајнце
(последен)
Законодавство Парламент на Саксонија
Историски период Наполеонови војни / Прва светска војна
 -  Основана 20 декември 1806
 -  Обединување на Германија 18 јануари 1871
 -  Германска револуција 9 ноември 1918
 -  Распадната 13 ноември 1918
Површина
 -  1910 14993 км²
Население
 -  1910 4806661 
     Густина 320.6 жит/км²
Валута Саксонски талер,
(1806–1857)
Саксонски веринсталер,
(1857–1873)
Германска златна марка,
(1873–1914)
Германска Папирмарка
(1914–1918)

Кралство Саксонија (германски: Königreich Sachsen) — германска држава која го наследила поранешното Изборно Кнежевство Сакасонија во 1806 година и продолжило да постои до 1918 година, до крајот на Првата светска војна. Од 1871 година беше дел од Германската Империја. По завршувањето на Првата светска војна и абдикацијата на кралот Фридрих Аугуст III од Саксонија стана слободна држава во ерата на Вајмарската Република во 1918 година. Нејзин главен град бил градот Дрезден, а негова модерна наследничка држава е Слободната покраина Саксонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]