Прејди на содржината

Саксонија-Мајнинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Саксонија-Мајнинген
(1680–1918)
Слободна држава Саксонија-Мајнинген
(1918–1920)
Herzogtum Sachsen-Meiningen
(1680–1918)
Freistaat Sachsen-Meiningen
(1918–1920)
1680–1920
Flag of Саксонија-Мајнинген
Flag
Coat of arms of Саксонија-Мајнинген
Coat of arms
Саксонија-Мајнинген во рамките на Германското Царство
Саксонија-Мајнинген во рамките на Германското Царство
СтатусДржава на Рајнски Сојуз
(1806–13)
Држава на Германски Сојуз
(1815–66)
Држава на Северногермански Сојуз
(1867–71)
Држава на Германско Царство
(1871–1918)
Главен градМајнинген
Говорени јазициГермански
УредувањеВојводство
Војвода од Саксонија-Мајнинген 
• 1675–1706
Бернард I (прв)
• 1914–1918
Бернард III (последен)
Историја 
• 
1806
• Поделенo од Саксо-Гота
1680
• Војводството е укинатo
1918
• Припојување кон Тирингија
1920
Претходници
Наследници
Војводство Саксо-Гота
Тирингија

Саксонија-Мајнинген (германски: Sachsen-Meiningen) — едно од саксонските војводства владеени од лозата Ернестина од династијата Ветин, сместена во денешната југозападна германска покраина Тирингија.

Основана во 1681 година, со поделбата на Ернестинското војводство Саксо-Гота меѓу седумте синови на починатиот војвода Ернст I (Ернест Побожниот), линијата Саксонија-Мајнинген на Домот на Ветин траела до крајот на германските монархиите во 1918 година.

Историја

[уреди | уреди извор]
Тирингиските држави и нивните престолнини до 1918 г. Слободни држави 1918-1920; обединети како Тирингија од 1920 година. Војводства Ернестин
  Војводство Саксонија-Мајнинген (Мајнинген)
Кнежевства РојсКнежевства ШварцбургОколни држави и нивните главни градови
  Кралство Прусија, Провинција Хесен-Насау (Касел), Регион Касел (Касел)
  Кралство Прусија, Провинција Саксонија, Регион Мерзебург (Мерзебург)
Надвор од Германското Царство

Династија Ветин

[уреди | уреди извор]

Династијата Ветин била владетел на значителни имоти во денешните покраини Саксонија, Саксонија-Анхалт и Тирингија уште од средниот век. Во Лајпцигер Теилунг од 1485 година, Ветинерите биле поделени на две гранки именувани по нивните кнезови основачи Албрехт и Ернст (албертиниш и ернестиниш). Тирингија била дел од Ернестинскиот имот во Курсахсен (изборен фонд на Саксонија). Во 1572 година таму биле основани ограноците Саксобурготски Ајзенах и Саксо-Вајмар. Сениорската линија повторно се подели во 1641/41 година на три војводства, вклучувајќи го Војводството Саксо-Гота.

Војводата Ернст I кој го основал ова војводство со седиште во Гота се спротивставил на системот на прародителство. Како резултат на тоа, по неговата смрт во 1675 година, сите негови синови наследиле дел од неговиот имот и требало да владеат под водство на неговиот најстар син. Во пракса, ова се покажало многу комплицирано и донело три договори во 1679, 1680 и 1681 година кои ги основале следните кнежевства: Саксо-Гота (Фридрих), Саксо-Кобург (Албрехт), Саксонија-Мајнинген (Бернхард), Саксо-Ајзенберг (Кристијан), Саксо-Хилдбургхаузен (Ернст) и Сакс-Залфелд (Јохан Ернст).

Војводство Саксонија-Мајнинген

[уреди | уреди извор]

Бернхард, третиот син на Ернст I, го добил градот Мајнинген, како и неколку други имоти (Васунген и Салцунген, Масфелд унд Санд, Херенбрејтунген, Херпф, Стеферсхаузен, Утендорф, Мехлис и поранешните франконски земји од изумрената куќа на Хенеберг, Хен).[1]

Бернхард го избрал градот Мајнинген за своја резиденција и станал првиот војвода од Саксо-Мајнинген. Од 1682 година, војводата Бернхард I го изградил Шлос Елизабетенбург и во 1690 година основал дворски оркестар (Hofkapelle), во кој Јохан Лудвиг Бах подоцна станал Капелмајстер (1711).

Во реконструкцијата на териториите на Ернестина што се случило по изумирањето на линијата Саксо-Гота-Алтенбург по смртта на војводата Фридрих IV во 1825 година, војводата Бернхард II од Саксо-Мајнинген ги добил земјите на поранешното Војводство Саксо-Хилдбургхаузен, како и територијата Залфелд на поранешното војводство Саксо-Кобург-Залфелд.

Бидејќи Бернхард II ја поддржувал Австрија во Австро-пруската војна од 1866 година, премиерот на победничката Прусија, Ото фон Бизмарк, ја наредил неговата оставка во корист на неговиот син Георг II, по што Саксо-Мајнинген бил примен да се приклучи на Северногерманскиот Сојуз.

До 1910 година, Војводството пораснало на 2.468 км2 и 278.762 жители.[1] Војводската летна резиденција била во замокот Алтенштајн. Од 1868 година, војводството го сочинувало Крајзе (области) Хилдбургхаузен, Сонеберг и Залфелд, како и северните ексклави Камбург и Кранихфелд.

Крај на Војводството

[уреди | уреди извор]

Во германската револуција по Првата светска војна, војводата Бернхард III, зет на императорот Вилхелм II, бил принуден да абдицира, а неговиот брат Ернст на 11/12 ноември 1918 година го одбил наследувањето. Следната „Слободна држава Саксо-Мајнинген“ била споена во новата држава Тирингија на 1 мај 1920 година.[1]

Војводи на Саксонија-Мајнинген

[уреди | уреди извор]

Замоци и дворци

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 "Die herzogliche Familie (German)". Meininger Museen. Archived from the original on 18 August 2017. Retrieved 10 May 2019.